Home   Blog   Jesenski seminar ŠEV 2024 tokrat o sinergiji med šolskimi in skupnostnimi vrtovi

Jesenski seminar ŠEV 2024 tokrat o sinergiji med šolskimi in skupnostnimi vrtovi

80 mentoric in mentorjev šolskih ekovrtov se je 24. oktobra zbralo v Vidmu/Dobrepolje, kjer je letošnji jesenski seminar gostil vrtec Ringaraja. Seminar smo odprli s pozdravom podžupana dr. Jerneja Stareta, pozdrav ravnatelja g. Ivana Grandovca pa nam je prebrala njegova pomočnica ga. Dita Horvatiček. Največja zahvala za odlične pogoje, ki smo jih imeli, pa gre mentorici vrtčevskega ekovrta ge. Mateji Lohkar.

Ekipa ŠEV se je zelo veselila seminarja v Dobrepolju, saj je tam doma dolgoletna sodelavka programa ŠEV, permakulturna učiteljica ga. Jožica Fabjan, ki vodi dobrepoljski skupnostni vrt. Seveda smo želeli o tem izvedeti čim več ter si vrt tudi ogledati. Na srečo so bile vse lokacije zelo blizu. Skupnostni vrt je neposredno ob Jakličevem domu, ki je gostil seminar, do vrtca pa smo se lahko sprehodili v nekaj minutah.

Ga. Jožica nam je predstavila dobrobiti skupnostnega vrta in proces njegovega ustvarjanja, ki se je začel l. 2019. Ta res velik izziv ji je predlagala ga. Mateja Lohkar. Najprej je bil potreben temeljit premislek in priprava, saj na začetku ni bilo niti zemljišča za vrt niti ljudi – oskrbovalcev. Vendar je g. Jožica z Matejino podporo vse to uspešno razrešila, kljub pandemiji covid-19 in na prvi pogled ne najbolj obetavnem kosu z robido zaraščenega in zastajanju vode izpostavljenega zemljišča. Danes za čudovitim vrtom ob ge. Jožici stoji ekipa prostovoljcev, prej zanemarjena lokacija pa je postala eden od ponosov Vidma. Izvedeli smo, da je podobno kot pri šolskih/vrtčevskih vrtovih največji izziv socialni, torej osveščanje ter vzpostavitev in ohranjanje dobre komunikacije, zaupanja in sodelovanja.

Ga. Jožica je želela, da bi bil vrt posvečen ne le gojenju zelenjave in zelišč za skupno rabo, temveč še posebej pridelovanju semen avtohtonih in pozabljenih vrst in sort vrtnin. Vedela je, da je tamkajšnje ostro podnebje kot nalašč za pridelovanje kakovostnih semen. Pod njenim strokovnim vodstvom se vse to tudi uresničuje. Da bi to poslanstvo še bolje izpolnjevali, so lani ustanovili zavod Skupnostni vrt Dobrepolje. Občina jim je namenila prostor v Jakličevem domu, kjer se lahko družijo, učijo in delajo tudi v zimskem času ali dežju. Če vas zanima več o vrtu oziroma tudi ge. Jožici, lahko preberete tule!

Seveda smo si ogledali tudi vrtčevski vrt, ki nas je ravno tako navdušil. Je zelo prostoren, lepo in premišljeno oblikovan in dobro viden iz vrtčevskih prostorov, ki smo jih prav tako obiskali. Otroci in vzgojiteljice ga obožujejo. Tudi okolica je čudovita, v neposredni bližini je gozd, ki ga s pridom uporabljajo kot učilnico.

Podelili smo še znake ŠEV, ki jih je tokrat prejelo 18 VIZ. Nekateri prvič, nekaj pa je takih, ki so ga potrdili (podaljšali) že petič. Ta vztrajnost nam veliko pomeni, saj kaže, da svoje vrtove res cenite in vlagate veliko truda v to, da so na voljo otrokom! Pa tudi, da naš program marsikomu koristi.

Kot novost smo najavili, da bomo z naslednjim šolskim letom (2025/26) znak podeljevali na spomladanskem seminarju, da boste imeli dobršen del šolskega leta za pripravo.

Pogovarjali smo se tudi o sinergijah med šolskim/vrtčevskim ekovtom in skupnostnim vrtom. Te najdemo zlasti na področju medgeneracijskega sodelovanja ter sodelovanja pri oskrbi vrtov (šole – zlasti kritično v času počitnic).

Razšli smo se z darilom ekipe prostovoljk – v skupnostnem vrtu vzgojenih semen lobode. Upamo, da se spomladi znova srečamo na še neraziskani lokaciji!

dr. Anamarija Slabe

 

sl_SISL