Osnovni podatki
Osnovna Šola dr. Ljudevita Pivka Ptuj
Raičeva ulica 2, 2250 Ptuj
Spletna stran: šola
Dogajanje na ekovrtu: Rodil se je šolski park z ekovrtički
Znak Šolski ekovrt: 1. pridobitev – 2016, obnovitev 2018.
Opis
OŠ dr. Ljudevita Pivka Ptuj stoji pod mogočnim ptujskim gradom na obrobju najstarejšega mestnega jedra v deželi. Na naši šoli izvajamo vzgojno-izobraževalni proces za otroke z motnjo v duševnem razvoju. Učenci se izobražujejo v okviru prilagojenega izobraževalnega programa z nižjim izobrazbenim standardom in posebnega programa vzgoje in izobraževanja. Ob predpisanih učnih načrtih in individualiziranih programih je naš moto učenje za življenje.
- Prvo delovno akcijo je izvedel učiteljski zbor v lanski jeseni. S kamionom smo pripeljali zemljo, jo poravnali in nanjo posadili travo. Ko je travica spomladi ozelenela, smo se skupaj z učenci ulovili v vitalni pomladni vrtinec.
- Za začetek smo učitelji in učenci skupaj izdelali krožni senzorni poligon, ki je v toplih mesecih leta zanimiva čutno-tipna popotnica za naše bose noge.
- V pripravljene lesene okvirje smo uredili niz naravnih materialov, ki jih menjujemo v skladu z letnim časom.
- Izdelali smo si tudi labirint.
- Ob urejanju in formiranju šolskega parka se nam je zdelo pomembno, da poskušamo v čim večji meri izkoristiti materiale in možnosti, ki so nam dane in so že od nekdaj del tega šolskega okolja, ki ga želimo osvežiti in prežeti z lastno ustvarjalno energijo.
- Tako smo se odločili izhajati iz treh osnovnih materialov, ki so bili del neposredne okolice šole. To so bile stare opeke (deli ruševin šolskega poslopja), les in zemlja. Te materije smo poskušali v skladu z našo ekološko osveščenostjo reciklirati in iz njih postaviti neke nove smisle in objekte.
- Iz razpadajočih starih glinenih opek, ki bi lahko bile nekje breme okolju, smo izdelali ograjice za štiri talne zelenjavne eko vrtičke, krožno terasasto cvetlično gredico ter krožne okrasne ograjice okoli drevesnih debel.
- Del načete stare stene smo likovno osvežili s ploskovitim vzorčenjem pravokotnikov v toplih barvah. Poslikava se lepo povezuje s steno iz opek.
- Iz lesa smo si izdelali mizico s sedali, ki nam služi kot učni kotiček na prostem. Zemljo, kot kraljico materij našega planeta, pa smo seveda izkoristili za vzpostavitev niza šolskih eko vrtičkov.
- Skupaj z učenci smo zasnovali načrt, nato pa smo se lotili formiranja eko vrtičkov. Prekopali smo začrtane travnate površine, jih razrahljali, dodali nekaj rodovitne zemlje ter jih omejili v male opečnate ograjice.
- Vrtičke smo pognojili z organskim gnojilom. Nato pa smo se z dušo in telesom predali eko vrtičkanju.